Fetişizm Belirtileri ve Tedavisi
09 Temmuz 2024

Fetişizm Belirtileri ve Tedavisi

Fetişizm

Fetişizm, kişinin genellikle cinsel uyarılma sağlamayan bazı nesnelere veya vücut bölgelerine karşı yoğun bir ilgi duyması ve bu ilgiyi saplantı haline getirmesi olarak tanımlanan bir davranış bozukluğudur. Bu durum genellikle erkeklerde daha sık görülmektedir. Fetişist bireyler genellikle ayakkabı, iç çamaşırı, eldiven gibi nesnelere veya vücudun el ve ayak gibi bölgelerine dokunmaktan zevk alırlar.

Fetişizmde, çoğunlukla kadınların ayakkabıları ve iç çamaşırları gibi eşyalar fetişist bireylerin dikkatini çeker ve cinsel açıdan uyarılmalarına sebep olur. Bu bireyler, dikkatlerini çeken ve haz duydukları nesneleri yanlarında bulundururlar ve mastürbasyon sırasında bu nesneleri okşayıp severek ya da sadece seyrederek haz alırlar. Bazı fetişist bireyler ise cinsel ilişki sırasında haz alabilmek için partnerlerinden haz duydukları nesneleri giymelerini isteyebilirler. Fetişizmin bu aşırı derecede yaşandığı ve birçok sıkıntıya sebep olduğu durumlarda kesinlikle tedavi edilmesi gerekir.

Fetişizmin Başlangıcı ve Gelişimi

Fetişizm genellikle ergenlik yıllarında başlar ve kişinin bazı nesnelere karşı duyduğu ilginin saplantı haline gelmesi ve birkaç ay devam etmesi durumunda oluşur. Fetişler genellikle deri ya da plastik eşyalar gibi materyallerden daha fazla etkilenirler. Çocukluk yıllarında uygunsuz cinsel davranışlara maruz kalmış, ilgisiz ortamda büyümüş ve kendisini çevresindeki insanlardan aşağı seviyede görmüş kimselerin fetişist olma olasılığı daha yüksektir.

Fetişizmin aşırı derecede yaşandığı ve birçok sıkıntıya sebep olduğu durumlarda tedavi edilmesi önemlidir. Fetişist bireyler, iş, aile ve okul hayatlarında gizli olarak fetiş hareketleri yapıyorlarsa, bu durum normal hayatlarını sıkıntıya sokarak işlerinin aksamasına neden olabilir. Bazı fetişist bireyler, ilgi duydukları eşyayı çalacak kadar ileri gidebilirler. Bu durumları yaşayan bireylerin cinsel ilişkileri yolunda gitmeyebilir çünkü bu kişiler partnerleri ile değil, yalnızca ilgi duydukları nesne ile olmayı isteyebilirler.

Fetişist Bireylerin Kişilik Özellikleri

Fetişist bireyler genellikle kişilik olarak zayıf, özgüveni düşük ve pasif kişilerdir. Kendilerine ait bir iç dünyaları vardır. Özgüvenlerinin düşük olması nedeniyle çevrelerindeki kişilerin düşüncelerine önem verirler ve çevresindeki kişilere kuşku içinde ve oldukça hassas davranırlar. Bu bireyler, karşı cinse oldukça nazik davranır ve karşı cins tarafından dikkat çekerler.

Fetişizmin Tedavisi

Fetişizm, kişide saplantı haline geldiyse, cinsel hayatını olumsuz etkiliyorsa ve sağlıklı yaşamını tehdit ediyorsa, bu davranış bozukluğunun mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Fetişizm, bilişsel psikoterapi, çift terapisi ve analitik psikoterapi yöntemleri ile tedavi edilebilir. Bu davranış bozukluğunun çok ağır yaşandığı durumlarda hastaya cinsel isteklerini belirli bir süre baskılayacak bazı ilaçlar önerilebilir. Bu ilaçlar sayesinde kişi, cinsel isteklerinin azalmasına alışıp normal yaşam alışkanlıklarını yeniden kazanabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kekemelik Belirtileri ve Tedavisi

Kekemelik Belirtileri ve Tedavisi

Adli Psikoloji Uygulama Alanı

Adli Psikoloji Uygulama Alanı

Bilekte Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Bilekte Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Bunama Belirtileri ve Tedavisi

Bunama Belirtileri ve Tedavisi

Psikoz Nedir Özellikleri Nelerdir?

Psikoz Nedir Özellikleri Nelerdir?

Güncel

Akut Şizofreni Belirtileri ve Tedavisi

Akut Şizofreni Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Utangaçlık Belirtileri ve Tedavisi

Utangaçlık Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Fetişizm Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Fetişizm Belirtileri ve Tedavisi